Słupia Kapitulna: chcemy słuchać i na to słuchanie jesteśmy gotowi

Inspiracją do stworzenia grupy synodalnej w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej był udział koordynatora z naszej parafii w spotkaniu synodalnym 4 grudnia. Po tym spotkaniu koordynator podzielił się zdobytymi informacjami i spostrzeżeniami z księdzem proboszczem. Od razu nie ruszyliśmy do działania, bo okres przedświąteczny temu nie sprzyjał.

Do rozmowy o powstaniu grupy synodalnej wróciliśmy po świętach. Na pierwsze spotkanie konsultacyjne zaprosiliśmy cztery osoby – trzy mamy w różnym wieku, z różnym stażem małżeńskim i przedstawicielkę młodzieży. Wszyscy przyjęli zaproszenie i zgodzili się współpracować w powstającej grupie synodalnej. Pierwsze spotkanie wstępne z tą grupą odbyło się 29 grudnia.

Chcemy słuchać

Omówiliśmy na spotkaniu temat synodu – kto go powołał i dlaczego, jaka jest rola świeckich w tym synodzie, na czym będzie polegać praca grupy synodalnej, kto może do niej dołączyć. Ustaliliśmy także  tematy nad którymi chcielibyśmy się zająć i wspólnie odpowiedzieć na nurtujące nas pytania, posłuchać co różne osoby z naszej parafii na ten temat myślą, jakie mają swoje przemyślenia. Chcemy słuchać i na to słuchanie jesteśmy gotowi.

Informację, jak można dołączyć do powstającej grupy synodalnej, umieściliśmy w gablocie przed kościołem. Podaliśmy krótką informację o synodzie, o jego zadaniach. Na zaproszeniu, które skierowaliśmy do wszystkich parafian,  podaliśmy  dane kontaktowe do koordynatora, który jest gotowy odpowiedzieć na pytania, które mogłyby się pojawić. Podaliśmy także termin pierwszego spotkania grupy synodalnej. Miejscem spotkania ma być sala wiejska. Spotkanie odbędzie się 14 stycznia 2022 r.

Przyprowadzić sąsiada

Oprócz tego ustaliliśmy, że każdy uczestnik spotkania konsultacyjnego na pierwsze spotkanie synodalne postara się przyprowadzić sąsiada, który jest osobą niepraktykującą. Informację z zaproszeniem do współpracy w grupie synodalnej przeczytał także ksiądz proboszcz w ogłoszeniach parafialnych.  

Krótka informacja o naszej parafii

Nasi parafianie to osoby z jednej wioski. Jest nas około 830. W parafii praktykuje regularnie 41% – 330 osób. Od czasu pandemii przestało uczęszczać na niedzielnej Eucharystii około 100 osób. Przed pandemią było nas w kościele około 450. Otwarcie za niewierzącą uważa się w naszej parafii jedna rodzina. Osoby, które związane są z parafią, z panią sołtys na czele, prężnie działają, np. organizujemy festyny parafialne, 33. dniowe przygotowanie modlitewne do beatyfikacji ks. Kardynała Wyszyńskiego, udział naszej parafii w Międzynarodowej Koronce na ulicach miast świata, udział w nowennie za Ojczyznę za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. Wyszliśmy z inicjatywą codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. A także organizujemy nabożeństwa pierwszosobotnie, pielgrzymki piesze do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Przyjmujemy też na śniadanie pielgrzymów idących z Zielonej Góry do Częstochowy. Poza tym organizowaliśmy akcję charytatywną „Ratujmy Marysię”, podczas której zebrano 5000 zł.

Maria Cieślak

Fot. slupiakapitulna.pl

Leave a Reply