Publikacje

Na skrzyżowaniu Wschodu i Zachodu – Synod w sercu Europy

W mojej pamięci zaświeciło się drogocenne wspomnienie o dniach spędzonych w Pradze, miasto o niepowtarzalnym uroku, zwanem Złotym miastem. Był to luty 2023 roku, a ja miałem zaszczyt uczestniczyć w Europejskim Zgromadzeniu Synodalnym, będącym kolejnym mijankiem na drodze Synodu o synodalności, trwającego od 2021 roku. Świadkowałem wydarzeniu o doniosłej wadze, mającym wpływ na kształt Kościoła w naszym kraju i kontynencie.

Siostra Barbara reprezentuje Polskę na międzynarodowym forum

Uczestnicy zgromadzenia pochodzili z różnych zakątków Europy, a nawet świata. Na uwagę zasługuje s. Barbara Radzimińska, rzeczniczka prasowa Kongresu Katoliczek i Katolików, która miała honor reprezentować Polskę. Jej obecność i zaangażowanie były dla mnie źródłem dumy i radości.

Krąg osób duchownych, których miałem przyjemność spotkać, był naprawdę imponujący. W Pradze spotkało się około 200 delegatów, a także 39 przewodniczących Konferencji Episkopatów. Dodatkowo kolejnych 390 delegatów uczestniczyło w Zgromadzeniu online.

Jedność w różnorodności – nowy wymiar Synodu

Zgromadzenie Synodalne był czasem intensywnej pracy, wymiany doświadczeń, ale także budowania więzi, które przekraczały granice krajowe. Było to doświadczenie jedności Kościoła w jego wspaniałym zróżnicowaniu.

Synod w Pradze to dla mnie fascynujące połączenie tradycji z nowoczesnością. Spotkaliśmy się na tle pięknej, zabytkowej Pragi, by dyskutować o przyszłości Kościoła, korzystając z najnowszych technologii.

To doświadczenie dało mi jeszcze większy pokłon głębokiego i zdecydowanego zaangażowania w przyszłość Kościoła. Uważam, że kościelna synodalność ma szansę stać się ożywiającym i odnawiającym duchem Kościoła w XXI wieku. Cieszę się, że miałem okazję być częścią tego wydarzenia i dzielę się tym doświadczeniem z nadzieją, że przyniesie ono owoc w postaci silniejszego, żywszego i bardziej jednoczącego Kościoła.