Kórnik: wystarczyło spotkać się na herbatę i zaczęli angażować się ludzie

Parafia Wszystkich Świętych w Kórniku rozpoczyna drogę synodalną. Monika Kozakiewicz, koordynatorka parafialna pisze o tym w jaki sposób jedno spotkanie zapoczątkowało serię spotkań w ich parafii.

– W parafii Wszystkich Świętych w Kórniku jesteśmy u początku drogi synodalnej. Jako koordynator bardzo zależało mi na doradztwie ze strony kapłanów pracujących w parafii ponieważ to oni mają większy kontakt z parafianami niż ja. Dlatego „pierwszą herbatę synodalną” wypiłam właśnie z nimi. Chciałam zapytać ich o osoby, które mogłyby być moderatorami grup i sekretarzami. Czasem są osoby, które są mało widoczne, ale trwają i na takich osobach mi najbardziej zależy – pisze dla nas Monika Kozakiewicz.

Spotkanie przy herbacie było początkiem

Jak się okazało to pierwsze spotkanie stało się okazją do innych „przypadkowych” rozmów z ludźmi. Pani Monika pisze, że widzi w tym działanie Ducha Świętego.

– Co ciekawe podczas tej „herbatki” przewinęło się kilka osób. Jestem przekonana, że zadziałał tutaj Duch Święty, bowiem zjawił się Pan z Bractwa Kurkowego i w trakcie krótkiej rozmowy okazało się, że są chętni stworzyć własną grupę. Potem pojawił się prezes ministrantów i przysłuchując się rozmowie uznał, że fajnie będzie stworzyć grupę rodziców ministrantów. Następnie pojawił się Pan, który ma duży kontakt z osobami z „ulicy”, tutaj też mamy pomysł na wysłuchanie tych osób. Wybrzmiał  też temat osób żyjących w związkach niesakramentalnych – pisze Monika Kozakiewicz. – Okazało się, że zwykła herbatka spowodowała powstanie nowych grup, których nikt nie planował. Oczywiście celem mojego spotkania było znalezienie osób do pomocy i tak też się stało – zostały one zaproszone do prowadzenia grup synodalnych i tworzenia notatek ze spotkań – dodaje.

Początek drogi synodalnej w parafii

Rozpoczęcie zapisów na spotkania rozpoczniemy po mszy, która rozpocznie całą drogę synodalną w parafii 9 stycznia o godz. 15:15. Potem każdy, kto będzie chciał wziąć udział w spotkaniach będzie mógł się zapisać na nie, drogą tradycyjną w zakrystii oraz telefonicznie pod udostępnionym numerem telefonu. – Zostawiamy też możliwość napisania swojego zdania drogą mailową lub spotkania indywidualnego. Każdy będzie miał możliwość wybrania tematu spotkania w którym będzie chciał wziąć udział. Wszystkie spotkania będą w domu parafialnym ale jedno ze spotkań planujemy na strażnicy dla osób, które są niewierzące lub bardzo mocno poranione – pisze Monika Kozakiewicz. 

– Jedno jest pewne, ludzie mało wiedzą o synodzie. Dlatego też w najnowszym miesięczniku parafialnym pojawi się artykuł o tym czym w ogóle jest synod zatytułowany „Parafia słuchająca. Zapraszamy na synod” – dodaje.

Fot. wikimediacommons/Autorstwa Tomasz Stachowiak – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28237026

Leave a Reply