Kórnik: kolejna „herbatka synodalna” i kolejne zaangażowane w Synod osoby

Droga synodalna w parafii Wszystkich Świętych w Kórniku rozpoczęła się 9 stycznia mszą św. Po mszy wszyscy zainteresowani tematem Synodu, zostali zaproszeni do domu parafialnego na „herbatkę synodalną”.

Przyszło dwadzieścia osób w tym czworo dzieci. Być może to fundament synodalne grupy dziecięcej. – Zobaczymy – pisze Monika Kozakiewicz, koordynatorka konsultacji synodalnych w parafii. Na spotkaniu obecni byli także księża z parafii. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą za Synod, a następnie wspólnie rozmawiano na temat synodu. – Niemniej jednak wspólnie podjęliśmy decyzję, że w dalszych spotkaniach księża nie będą uczestniczyć – dodaje pani Monika.

Marketing szeptany

– Ważne dla nas jest to, że nie wiemy jaki będzie efekt końcowy tej drogi ale zostawiamy to Jezusowi. Chcemy iść za Jego przykładem. Bo to Jezus chodząc po wielu drogach spotykał różnych ludzi i każdego kto tego potrzebował wysłuchał. Nie narzucał swojej woli, nie zmuszał do niczego. Dlatego na tej synodalnej drodze chcemy ofiarować swój czas, otwierając  serca na drugiego człowieka i na to, co Duch Święty chce do nas powiedzieć przez innych – mówi koordynatorka.

– Nasza „herbatka synodalna” w radosnej atmosferze przyniosła nam nowe spojrzenie na temat jak zachęcić ludzi do udziału w spotkaniach. Już wiemy, że najlepsze co możemy zrobić, to zachęcić każdego, kogo spotkamy na swojej drodze, jednocześnie tłumacząc czym jest Synod i do czego jesteśmy zaproszeni. Nasz proboszcz zawsze powtarza, że najlepsza reklama to ta szeptana. Trudno się tutaj z nim nie zgodzić – dodaje.

Zapisy do grup

Od niedzieli 16 stycznia ruszają zapisy do konkretnych grup. Zapisać się będzie można drogą mailową oraz tradycyjnie po każdej mszy świętej przed kościołem. Dodatkowo koordynator będzie miał dyżur w środę w biurze parafialnym, aby każdy, kto chce przyjść dowiedzieć się więcej o Synodzie, miał taką możliwość.

Na parafialnym FB udostępniane są na bieżąco materiały związane z Synodem. Dostępne są także zeszyty uczestnika konsultacji synodalnej, aby w zaciszu własnego domu każdy chętny do uczestnictwa w konsultacjach synodalnych mógł zapoznać się szczegółowo z tematem Synodu. Przygotowane są również foldery informacyjne o Synodzie, które również będzie można zabrać ze sobą wychodząc z kościoła.

– Podsumowując, myślę że kolejna „herbatka synodalna” przyniosła owoc w postaci kolejnych zaangażowanych osób oraz dalszych działań na rzecz Synodu w parafii u Wszystkich Świętych w Kórniku – kończy Monika Kozakiewicz.

Fot. Monika Kozakiewicz

Leave a Reply