Filmy


Zaproszenie na Spotkanie Presynodalne

Celem SPOTKANIA jest wspólna modlitwa oraz pierwsze publiczne zaprezentowanie wyników spotkań synodalnych w całej Archidiecezji Poznańskiej. Odbędzie się także publiczna dyskusja na temat przyszłości Kościoła.


Z życia Kościoła – rozmowa z Cecylią Mir

W programie rozmowa o trwającym Synodzie o synodalności z Cecylią Mir z Archidiecezjalnego Zespołu Synodalnego. Wywiad rozpoczyna się w 4 minucie i 20 sekundzie.


Rozmowa z prof. Aleksandrem Bańką

Rozpoczęty w zeszłym roku proces synodalny potrwa dwa lata. Został on podzielony na trzy etapy: lokalny, kontynentalny i powszechny. Obecnie trwa pierwszy z nich. Obejmuje spotkania, których głównym celem jest prowadzenie dialogu, słuchanie oraz rozeznawanie. W rozmowie poruszony zostaje temat organizacji takich spotkań, jak również sensu włączania się świeckich w proces synodalny. „Nie jesteśmy w stanie przetrwać obecnego modelu Kościoła” Profesor odnosi się do krytycznych komentarzy na temat bieżącego synodu. Odpowiada na często pojawiający się zarzut, jakoby proces miałby być pretekstem do wprowadzenia liberalnych reform oraz na pytanie, czy mamy do czynienia z demokratyzacją Kościoła.


Synod o synodalności – wszystko, co musisz wiedzieć

Masz pytania dotyczące Synodu o Synodalności? Ten film próbuje w krótki i zabawny sposób odpowiedzieć na te pytania za pomocą prostych szkiców. Oto wszystko, co musisz wiedzieć – od tego, co oznacza synodalność, do tego, co możesz zrobić.


Debata „O synodalności ekumenicznie”

Celem debaty jest zaprezentowanie znaczenia synodalności w różnych Kościołach chrześcijańskich oraz próba odpowiedzi na pytanie czy, i czego wzajemnie możemy się od siebie w tej sferze nauczyć.


Sensus Fidei. Synod o Synodalności

Rozmowa Michała Jóźwiaka z ks. Mirosławem Tykferem, koordynatorem procesu synodalnego archidiecezji poznańskiej.


„Karetka w drodze” – Synod a co to?

Papież Franciszek zwołał synod, który budzi wiele pytań. Dla niektórych jawi się jako szansa, a dla innych jako zagrożenie. Tomasz Grabowski OP ze swym gościem – ks. Mirosławem Tykferem tłumaczą, czym jest synod, zastanawiają się do czego nas zaprowadzi, dlaczego budzi wątpliwości?


Kluczowy temat: wyjątkowy synod

Łukasz Kazimierczak rozmawia o synodzie z ks. Mirosławem Tykferem w audycji „Kluczowy temat” w Radiu Poznań.


Co się wydarzyło w Watykanie? Relacja Aleksandra Bańki

Prof. Aleksander Bańka, filozof i politolog z Uniwersytetu Śląskiego, był delegatem Kościoła w Polsce na otwarciu procesu synodalnego w Rzymie. W swoim filmie opowiada co wydarzyło się na miejscu, jakiej synodalności doświadczył i z czym przyjechał do domu.


Otwarcie synodu o synodalności w Poznaniu

Uroczyste otwarcie synodu nastąpiło 9 i 10 października w Rzymie. 17 października rozpoczyna się pierwszy etap synodu na poziomie diecezji. W Archidiecezji Poznańskiej nastąpi to w katedrze o godz. 15.00. Zapraszamy wszystkich do podążania razem drogą ku synodalności Kościoła.


Homilia papieża Franciszka wygłoszona podczas Mszy św. na rozpoczęcie Synodu Biskupów

10 października 2021 r., w niedzielę rano, papież Franciszek odprawił mszę świętą w bazylice Świętego Piotra z okazji otwarcia Synodu biskupów pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.


Refleksja nad początkiem drogi synodalnej

Przemówienie papieża Franciszka w Auli Synodalnej 9 października 2021 r.