Ekumenizm w praktyce

Jak może wyglądać ekumeniczne spotkanie synodalne? – Jako grupa ekumeniczno-społeczna spotykaliśmy się stacjonarnie i online. W niedzielę Laetare poza mszą św. uczestniczyliśmy w nabożeństwie Liturgii Słowa z leszczyńską społecznością Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wszyscy zgodnie przyznali, że zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci – mówi pani Marieta Szymkowiak, koordynatorka z Leszna.

Nabożeństwu przewodniczył ks. Waldemar Gabryś, z kolei kazanie wygłosił ks. Szymon Antczak, wikariusz z parafii pw. św. Kazimierza w Lesznie. – Poznaliśmy się i rozmawialiśmy przy kawie i cieście. Taki ekumenizm w praktyce. Podczas każdej mszy św. modlimy się przecież o jedność chrześcijan. Możemy zacząć od spotkania, od rozmowy. Zostawić osądzanie się i tworzenie atmosfery rywalizacji. Powstał też pomysł, by naszych braci i siostry z wyznania ewangelicko-augsburskiego zaprosić do nas, na nabożeństwo Drogi Krzyżowej – przyznaje pani Marieta. – Jako koordynator tej grupy liczę, że Synod o synodalności Kościoła przyczyni się do tego, byśmy zawsze w drugim człowieku widzieli Chrystusa. 

Na przesłanych zdjęciach możemy zobaczyć prawie całą grupę ekumeniczno-społeczną z Leszna. Są wśród nich księża dwóch wyznań chrześcijańskich, siostra zakonna, świecka dominikanka, osoba że Szkoły Nowej Ewangelizacji oraz osoby z różnych parafii Leszna. 

Leave a Reply