Bp Galbas: ważne, aby potraktować synod poważnie i aby był to czas odnowy, a nie uśpienia

Synod jest wielkim zaproszeniem do wzajemnego spotkania się w Kościele w tej wspólnocie, którą tworzymy od momentu chrztu – podkreślił bp Adrian Galbas na konferencji prasowej podsumowującej obrady 390. zebrania plenarnego KEP na Jasnej Górze.

Dodał, że synod ten „musi go cechować duży poziom zaufania wzajemnego, gdyż towarzyszyć mu winna wielka głębia, polegająca na dostrzeżeniu głosu Ducha Świętego i na właściwym rozeznaniu, w jakim kierunku ma pójść Kościół dziś”.

Zdaniem bp. Galbasa, rozpoczęty synod nie jest nowością w Kościele, natomiast nowy jest sposób jego przeprowadzenia. Będzie on trwał 2 lata i jest wola, aby w jego prace aktywnie włączyli się świeccy. Nowością jest też sama tematyka synodu, która streszcza się w haśle „Ku Kościołowi synodalnemu: Komunia, uczestnictwo i misja”.

W przeciwieństwie do wszystkich poprzednich, obecny synod ma na celu nie omówienie jakiegoś konkretnego zagadnienia, ale wcielenie w życie nowego modelu życia Kościoła. Kościoła, który winien być znacznie bardziej wspólnotą (komunią), w której bardziej świadomie uczestniczą wszyscy wierni oraz który podejmuje aktywną misję na zewnątrz oraz dialog z otaczającym światem.

Bp Galbas podkreślił, że „ważne jest by synod potraktować poważnie, by nie był ro czas uśpienia”. Jego zdaniem, ważna jest rola duszpasterzy i proboszczów, gdyż są głosy, że gdyby o synodzie nie było informacji w mediach, to wierni by się o nim nie dowiedzieli. Skierował też apel do księży, aby synod potraktowali poważnie.

Dodał również, że synod nie jest wydarzeniem organizacyjnym bądź technicznym, ale duchowym i teologicznym. Winień być osadzony w głębokiej modlitwie, aby Duch Święty oświecił nasze sumienia i nasze serca.

Bp Galbas przypomniał, że zarówno papież, jak i polski Episkopat zachęca wszystkich wierzących, aby w synod włączyli się „w sposób poważny a zarazem i odważny, aby nie mieli obaw podzielić się swoją opinią i swymi marzeniami o Kościele”. Apel ten kierowany jest również do tych, którzy są zdystansowani oraz do tych wszystkich, którzy czują się w Kościele zmarginalizowani bądź wykluczeni. „Zapraszamy też osoby spoza wspólnoty katolickiej, jeśli pragną pomóc Kościołowi” – podkreślił bp Galbas.

KAI

Fot. Flickr/EpiskopatNews

Leave a Reply